آنالیز موضوع انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور

جلسه شورای ساماندهی مرکز سیاسی و اداری کشور و تمرکز زدایی از تهران ظهر امروز (دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار گردید.

آنالیز موضوع انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور

به گزارش خبرنگاران، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری در این جلسه با اشاره به مسائل و مسائل تهران بزرگ و شهرهای اطراف، گفت: حدود یک چهارم جمعیت کشور در تهران بزرگ ساکن هستند و نمی توان مسائل انباشته گردیده و مسائل این میزان از جمعیت را نادیده گرفت و از آن چشم پوشی کرد.

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه ساماندهی وضعیت فعلی تهران نیازمند مدیریت جامع و یکپارچه است، خاطر نشان کرد: باید تدابیر و راهکارهایی برای حل مسائل حمل و نقل تهران و شهرهای اطراف آن بیندیشیم و برنامه ای قابل اجرا جهت خروج صنایع از شهر به خارج از شهر تدوین کنیم.

وی همچنین با اشاره به تکلیف قانونی برای انتقال مرکز سیاسی و اداری کشور به خارج از تهران توضیح داد: حتی اگر انتقال پایتخت و مرکز سیاسی و اداری کشور به خارج از تهران انجام گردد، باز هم از اهمیت و صندلی تهران کاسته نمی گردد و به جهت جمعیت بزرگی که در تهران بزرگ ساکن هستند، ساماندهی تهران باید همچنان در دستور کار و بعنوان یکی از موضوعات و اولویت های اصلی مدیریت کشور مطرح باشد.

جهانگیری مدیریت شهر بزرگی مانند تهران را در شرایط بحرانی یاد آور شد و تاکید نمود: همواره مدیریت تهران در شرایط بحران احتمالی یکی از دغدغه های اصلی و مهم مسئولان کشور است، بنابراین نمی توان نسبت به ساماندهی منطقه شهری تهران صرف نظر از اینکه اساساً پایتخت اداری و سیاسی کشور به مکان دیگری منتقل بگردد یا نگردد، بی تفاوت بود.

در این جلسه که وزرای راه و شهرسازی، نیرو، اطلاعات، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، شهردار تهران، رئیس شورای اسلامی شهر تهران و برخی نمایندگان مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز حضور داشتند، نماینده وزارت راه و شهرسازی گزارشی از مطالعات انجام گردیده در خصوص طرح ساماندهی منطقه شهری تهران-کرج ارائه کرد و ضمن تشریح وضع کنونی تهران بزرگ و شبکه سکونت گاه های شهری و روستایی این منطقه، پیشنهاداتی را جهت ساماندهی تهران و برون رفت از مسائل فعلی این ابرشهر عنوان نمود.

انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور دومین دستور جلسه مطرح گردیده در این نشست بود که گزارش هایی از سوی مرکز همکاری های تحول و پیشرفت ریاست جمهوری و نیز نماینده وزارت راه و شهرسازی ارائه شد و موضوع انتقال پایتخت اداری و سیاسی کشور مورد بحث و تبادل نظر نهاده شد و مقرر شد وزارت راه و شهرسازی با استفاده از نظرات و دیدگاه های صاحب نظران دانشگاه، دستگاه های ذی ربط و تجربیات سایر کشورها ظرف شش ماه مطالعه و پژوهشی جامع و دقیق در خصوص امکان سنجی انتقال پایتخت اداری و سیاسی کشور تدوین و آن را به دولت ارائه دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "آنالیز موضوع انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز موضوع انتقال پایتخت سیاسی و اداری کشور"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید