برنامه موشکی را هم با برجام واگذار می کردیم که ایران لیبی گردد؟!

به گزارش وبلاگ ویراپارس، عضو اولین تیم مذاکراتی روحانی در سال 82 می گوید مشکل برجام این بود که موضوعات موشکی و منطقه ای را دربر نمی گرفت!

برنامه موشکی را هم با برجام واگذار می کردیم که ایران لیبی گردد؟!

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ ویراپارس، حسین موسویان که به خاطر ارائه اطلاعات به بیگانگان محکوم هم شده، به روزنامه ایران گفته است: اوباما واقعاً می خواست طبق تعهدات دولت آمریکا در چارچوب برجام همه تحریم ها را علیه ایران بردارد. او وزیر خارجه خود را هم به عنوان بازاریاب برای ایران، به سایر کشور ها فرستاده بود. آقای جان کری صبح تا شب با همه دیدار می کرد و می گفت که با ایران کار کنید. ما شما را مجازات نمی کنیم. اما چرا اوباما نتوانست همه تعهدات خود را در برجام انجام دهد؟ زیرا تحریم های غیرهسته ای برای دوره ماقبل برجام بود و ربطی به برجام نداشت.

وی اضافه نمود: ما در تاریخ 40 ساله بعد از انقلاب رئیس جمهوری مانند اوباما نداشته ایم که به دنبال تعامل با ایران باشد. اوباما واقعاً به دنبال گگرددن راهی بود. تئوری منطقه ای او هم متفاوت بود؛ یعنی او رسماً گفت که ایران و عربستان باید منطقه را با هم شریک شوند که به مفهوم مشارکت ایران و در نظر دریافت سهم 50 درصدی برای آن در اداره منطقه بود. با وجود چنین شرایطی امکان مذاکره میان ایران و آمریکا فراهم نشد.

موسویان گفت: حالا چه کسی تصور می نماید در دوره ترامپ که پس از روی کار آمدنش تصمیمات غیر قابل انتظاری را درباره برجام گرفت و تحریم های سنگینی را هم علیه ایران اعمال کرد، امکان یک مذاکره دوجانبه و دستیابی به یک توافق جامع وجود خواهد داشت؟ این در حالی است که ایران حتی در دوره اوباما هم فقط مجوز تبادل نظر پیرامون مسئله هسته ای را به دیپلمات های خود داده بود. به همین دلیل وقوع هرگونه مذاکره ای در کوتاه مدت میان ایران و آمریکا ممکن نخواهد بود.

موسویان می گوید: مسئله روابط ایران و آمریکا دوطرفه است و درباره این موضوع همه مسائل به واشنگتن مربوط نمی گردد بلکه بخش مهمی از آن به ایران مرتبط است؛ یعنی فرض بگیرید که بایدن بیاید و بگوید که من به برجام برمی گردم.

حتماً شما صحبت های آقای اوباما را به خاطر دارید. او می گفت که من به دنبال تغییر رژیم نیستم و حاضرم با ایران بر اساس احترام متقابل و عدم مداخله رابطه داشته باشم. اوباما حتی در سازمان ملل رسماً اعلام نمود من به فتوای مذهبی مقام رهبری احترام می گذارم. اصلاً محور برجام خود او بود. اما مگر در ایران نگاه ها به آمریکا کاملاً تغییر اساسی کرد؟ شما دیدید که شاید حملات به آمریکا در دوره اوباما بیشتر از حمله به ترامپ بود. یا اگر بیشتر نبود، مساوی بود.

درباره این اظهارات لازم به ذکر است؛ برخلاف ادعای موسویان، اوباما قصد نداشت تحریم ها را بردارد و جان کری هم پیگیر اطمینان دادن به شرکای تجاری ایران درباره تحریم نبود. نشان به آن نشان که یک سال پس از اجرای برجام، آقای ظریف از موضع انفعال، از دولت آمریکا می خواست نامه های آرامش بخش صادر کند. اما درست برعکس، از وزارت خارجه و خزانه داری تا دولت آمریکا پیاپی پس از برجام تهدید به مجازات طرف های تجاری با ایران می کردند.

دولت اوباما برخلاف برجام اقدام به اعمال تحریم های ویزایی و سپس ریل گذاری تحریم های گسترده موسوم به کاتسا و آیسا کرد. به عبارت دیگر زیرپاگذاشتن برجام در همان دولت اوباما شروع شد و اگر قرار بود قدرت نظامی و نفوذ منطقه ای ایران هم واگذار گردد، طبیعتاً خسارت های برجام چند برابر می شد.

همچنین باید یادآور شد تحریم های موسوم به فلج نماینده، خرابکاری و ترور هسته ای، برپایی و گسیل تروریسم داعش تا مرز های ایران و حمایت از آشوب فتنه گران سبز، همگی یادگار های دولت اوباماست و با این همه معلوم نیست متهم پرونده ارائه اطلاعات به بیگانگان، همچنان ادعا می نماید که اوباما برخلاف تاریخ 40 ساله، دنبال تعامل با ایران بود؟ و این چه تعاملی بود که در اوج هیجانات پس از برجام، دولت اوباما، حمید ابوطالبی (معاون دفتر روحانی) را که برای تصدی نمایندگی ایران در سازمان ملل معرفی شده بود، تروریست خواند و مانع از صدور ویزا برای وی شد؟!

اکنون باید از آقای موسویان مجدداً پرسید صرف نظر از خسارت های مالی و فنی برجام که برای همه ملموس است، اگر دولت و وزارت خارجه مجوز می دریافتد درباره برنامه موشکی یا نفوذ منطقه ای ایران هم مذاکره و در واقع آن را واگذار نمایند، چگونه می شد در برابر یاغی گری های دولت آمریکا - چه در دوره اوباما و چه دوره ترامپ- ایستاد؟! در واقع نسخه ای که موسویان در آمریکا به خوردش داده اند و بازگو می نماید، همان نسخه ای است که به دولت معمر قذافی دادند و پس از فریب و خلع سلاح نظامی، اقدام به حمله نظامی و ویران کردن لیبی کردند؛ کشوری که پس از چند سال همچنان درگیر ویرانی و جنگ داخلی است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "برنامه موشکی را هم با برجام واگذار می کردیم که ایران لیبی گردد؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه موشکی را هم با برجام واگذار می کردیم که ایران لیبی گردد؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید