بلاتکلیفی عمارت منصوری ملایر بعد از خروج از فهرست آثار ملی

به گزارش وبلاگ ویراپارس، ایرنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، بلاتکلیفی عمارت منصوری ملایر بعد از خروج از فهرست آثار ملی کشور به چشم می آید.

بلاتکلیفی عمارت منصوری ملایر بعد از خروج از فهرست آثار ملی

قضیه چیست؟

از بلوار تاریخی سیفیه با درختان سر به فلک کشیده اش که می گذری، خانه منصوری در دل این همه زیبایی جا خوش نموده، عمارتی متعلق به مرحوم عبدالصمد منصوری با 2 هزار و 850 مترمربع مساحت که طبقه نخست آن با طاق های ضربی و خشتی در اواخر دوران قاجار و طبقه دوم در عصر پهلوی ساخته شد و شهری با بیش از 340 اثر تاریخی و جاذبه طبیعی، طی سالیان متمادی این گنجینه بی نظیر تاریخی را حفظ و حراست نموده است.

بدنبال حفظ و نگهداری عمارت تاریخی منصوری، این بنا در یازدهم دیماه سال 1380 با شماره 4691 در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید، اما در سال 1390 به علت تعلل در تملک این ملک، با پیگیری وراث و حکم دیوان عدالت اداری پس از یک دهه این اثر از فهرست آثار ملی خارج شد، اقدامی که برای دوست داران تاریخ این شهر دردناک بود و می رفت تا آینده ای مبهم را برای خانه منصوری رقم بزند یا شاید برج های سر به فلک کشیده جایگزین تکه ای به جا مانده از تاریخ قاجار گردد.

حدس های زیادی برای حفظ این بنای تاریخی از زمان خروج آن از فهرست آثار ملی کشور و حتی اقدام وراث برای فروش این عمارت صورت گرفت، اقدامی که بازتاب گسترده ای داشت و تا به امروز تکلیف مشخصی برای عمارت منصوری احراز نشده است.

عمارت منصوری 15 ورثه دارد و تا به امروز پیگیری های زیادی به وسیله وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، شهرداری ملایر و راه و شهرسازی این شهرستان برای تملک این ملک صورت گرفت که هنوز به نتیجه نرسیده است، این در حالیست که به گفته میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این شهرستان عمارت منصوری به دلیل خروج از فهرست آثار ملی از حیطه اختیار آنها خارج است و توانایی تملک این بنا را ندارد، در حالیکه طی سالهای گذشته مکاتبات زیادی برای تملک خانه منصوری انجام شد، اما بدلایل مختلفی همچون تامین نشدن اعتبار، توافق نکردن وراث و تعدد وراث، این وزارت خانه هنوز پیروز به خریداری این ملک نشده است.

خروج عمارت منصوری از فهرست آثار ملی

با این اوصاف عمارت منصوری پس از حدود 2 دهه دست به دست شدن، امروز در انتظار تصمیم مسئولان و موافقت وراث است تا بتواند تاریخ گمشده خود را بازسازی و بازسازی کند.

اینجا حالا نقش شهرداری ملایر پررنگ شد، نقطه امیدی که بار دیگر پایه های عمارت منصوری را محکم کرد و پس از کش و قوس های فراوان مسئولان مربوطه را دور هم جمع کرد تا خیال عمارت تاریخی منصوری را برای همواره راحت کند.

طبق اعلام میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر در سالهای گذشته با پیگیری های اجرا شده توسط میراث فرهنگی، شهرداری، نمایندگان مجلس و دیگر دستگاه های مرتبط، همچنان برای تملک این ملک بین وراث اختلاف نظر وجود دارد.

اما ابراهیم جلیلی همچنان بر این امر تاکید دارد که خانه منصوری یک اثر مهم تاریخی است و باید حفظ گردد.

وی ثبت مجدد بنا، بازسازی و تملک ملک را سه موضوع مهم حال حاضر عمارت منصوری عنوان و آمادگی میراث فرهنگی را برای پیگیری و همکاری لازم در راستای تحقق این سه امر مهم گفت.

رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر پیرامون بلاتکلیفی عمارت منصوری ملایر گفت: در سال های 86 و 87 خانه منصوری با اعتباری افزون بر یکصد میلیون تومان بازسازی و بازسازی شد، در حالیکه پس از خروج این اثر از فهرست آثار ملی کشور در سال 1380 از حیطه میراث فرهنگی خارج شده و اجازه بازسازی نداریم.

عمارت منصوری بازسازی می خواهد

جلیلی با بیان اینکه در سالهای گذشته با اجازه دادستان ملایر بازسازی جزیی در این بنا انجام شد، ابراز امیدواری کرد: چنانچه شهرداری ملایر این عمارت را تملک کند، می توان برای ثبت ملی و بازسازی این بنا اقدام کرد.

وی همچنین خواهان اختصاص اعتبار برای بازسازی بخشی از بام عمارت منصوری در امسال و قبل از شروع بارش ها شد و بیان نمود: بتازگی با پیگیری شورای اسلامی شهر و شهرداری ملایر توافقات اولیه با وراث اجرا شده است که امیدواریم به نتیجه مطلوب برسد.

پیشتر با رایزنی های شورای اسلامی شهر و شهرداری ملایر با وراث عمارت منصوری، مقرر شد این ملک با 12 قطعه زمین متعلق به شهرداری معاوضه گردد و توافق های اولیه ای نیز بین طرفین انجام شد.

در این باره رئیس شورای اسلامی شهر ملایر معتقد است که سالها خانه منصوری در تملک میراث فرهنگی بوده و نتوانسته این بنای تاریخی را تملک کند، با این وجود شورای اسلامی شهر و شهرداری ملایر مصمم به تملک این ملک است.

جلیل کولیوند پیرامون بلاتکلیفی عمارت منصوری ملایر گفت: در این راستا سال 97 وراث ملک منصوری را به شورای اسلامی شهر دعوت کردیم و توافق شد 12 قطعه ملک به ارزش چهار میلیارد تومان در ازای واگذاری ملک منصوری به وراث داده گردد.

وی ادامه داد: با این توافق واگذاری 5.5 دانگ از عمارت منصوری انجام شد و مابقی ملک هنوز توافق نشده است.

مشکل اما در واگذاری این قطعات به وراث این است که طبق گفته رئیس شورای اسلامی شهر ملایر بخشی از زمینهایی که قرار است به وراث داده گردد، در تملک راه و شهرسازی است و چنانچه این زمینها تملک گردد، مشکل حل خواهد شد و بازسازی نیز انجام می گیرد.

شهرداری مالک آینده عمارت منصوری

کولیوند ادامه داد: این مشکل را حتی با استاندار همدان در میان گذاشته ایم و وی دستور پیگیری لازم تا حصول نتیجه قطعی را داده است.

طبق ادعای راه و شهرسازی شهرستان مشکل عمده در واگذاری بخشی از این زمین ها، قطعه زمینی در انتهای خیابان سعدی بوده که به گفته آنها آب انبار است و باید نقشه کامل این زمین توسط شهرداری به اداره کل راه و شهرسازی همدان ارایه و کارشناسی های لازم صورت گیرد و بلافاصله پس از ارایه نقشه کامل زمین، کار واگذاری انجام خواهد شد.

در این چارچوب معاون هماهنگی امور عمرانی فرمانداری ویژه ملایر برای خاتمه دادن به بلاتکلیفی عمارت منصوری چاره ای جز معین زمان مقرر برای دستگاه های مرتبط نداشت و شهرداری و اداره راه و شهرسازی را مکلف کرد تا یک ماه آینده طبق قانون و مقررات نسبت به معین تکلیف این زمین اقدام و نتیجه را به فرمانداری اعلام نمایند.

بزرگ باویسی با تاکید بر اینکه تعلل در معین تکلیف عمارت مصدقی پذیرفته نیست، گفت: میراث فرهنگی در حیطه کاری خود، با نظر کارشناسی و مکاتبه و در صورت اخذ مجوز از دادستان، می تواند به گفته میراث فرهنگی برای بازسازی اضطراری اقدام کند.

پژمان جعفری، رئیس اداره اوقاف و امور خیریه ملایر نیز با اشاره به وقفی بودن بخش عمده ای از اراضی این شهر تاکید نمود: عمارت منصوری سند اعیانی دارد و تا یکم تیر باید نسبت به اخذ سند عرصه این ملک اقدام گردد و این فرصت نباید از دست برود.

این بخشی از سرگذشت عمارت منصوری در پیچ و خم تاریخ بود که حالا چشم به همت مسئولان دوخته تا بتواند خود را برای نسلهای بعد و بعدتر حفظ کند.

منبع: همگردی

به "بلاتکلیفی عمارت منصوری ملایر بعد از خروج از فهرست آثار ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاتکلیفی عمارت منصوری ملایر بعد از خروج از فهرست آثار ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید