ترکیب نانومیله و نور خورشید برای حذف آلاینده های آب

به گزارش وبلاگ ویراپارس به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، برای حذف بعضی آلودگی های آب، محققان نانومیله های طلا را به گونه ای طراحی کردند که نور خورشید را جذب نموده و با اثر فتوکاتالیستی مواد آلاینده را حذف می نماید. این روش ارزان و تجدیدپذیر است.

ترکیب نانومیله و نور خورشید برای حذف آلاینده های آب

مقدار کمی آلودگی نظیر آفت کش، دارو و یا اسیدهای پرفلرواکتانیک در منابع آبی می تواند خطرات زیادی برای سلامت انسان به دنبال داشته باشد. این میکروآلاینده ها معمولا از مراحل تصفیه آب عبور نموده و وارد سیستم آب شرب می شوند.

بعضی از فرم های تصفیه شیمیایی آب، نظیر روش های مبتنی بر اوزون، پراکسید هیدروژن یا پرتوفرابنفش می تواند در تصفیه آب بسیار موثر باشند اما آنها نیز پرهزینه و انرژی بر هستند.

مرکز تحقیقات مهندسی نانوسیستم تصفیه آب با استفاده از فناوری نانو (NEWT) نانوذرات جدیدی ساختند که می تواند به فناوری هایی منجر گردد که به برطرف این محدودیت ها یاری می نماید.

دانشمندان بسیاری از موسسه های تحقیقاتی علاقمند به خواص نانوذرات طلا هستند تا از خواص نوری گرمایی و فتوکاتالیستی این نانوذرات در بخش درمان یا دیگر حوزه ها استفاده نمایند.

با این حال، نانوذرات طلا چندان در تصفیه آب مورد استفاده قرار نگرفته اند که بخشی از این بی توجهی به دلیل مشکل پراکندگی نانوذرات در آب، بدون تثبیت نماینده ها است. در واقع مواد پایدار نماینده نانوذرات طلا برای تصفیه آب مناسب نیستند و بدون آنها نیز نانوذرات طلا چندان برای تصفیه کاربرد ندارند.

این گروه تحقیقاتی با طراحی و سنتز نانومیله های طلا این مشکل را حل کردند. روی سطح این نانومیله های طلا به صورت نیمه از پوشش سیلیکا استفاده شده است. وجود این نیمه پوشش سیلیس اهمیت زیادی دارد چرا که موجب جدا ماندن نانومیله ها در آب می گردد.

جاهونگ کیم می گوید: ما با نانوذرات طلا آغاز و سپس راهی برای تثبیت آنها ارائه کردیم. با استفاده از پوشش جزئی، نانومیله ها در آب پراکنده می شوند و این برای حوزه تصفیه آب بسیار کاربردی است.

نانومیله های طلا به شدت نور را جذب و آن را به گرما تبدیل می نمایند. گرمای فراوری شده در یک محل در اطراف نانومیله، از گرم کردن کل آب موثرتر خواهد بود. این روش بسیار کم هزینه و تجدیدپذیر است زیرا در آن از نور خورشید استفاده می گردد. در این روش، نانومیله های طلا نور خورشید را جذب نموده و آب را گرم می نماید و در نهایت، موجب از بین رفتن آفت کش ها و مواد دارویی می شوند.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ترکیب نانومیله و نور خورشید برای حذف آلاینده های آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکیب نانومیله و نور خورشید برای حذف آلاینده های آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید