ترکی الفیصل بار دیگر افشاگری کرد

به گزارش وبلاگ ویراپارس، ایسنا نوشت: رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان از نقش کشورش در جنگ علیه شوروی در افغانستان و رابطه آن با بن لادن پرده برداشت.

ترکی الفیصل بار دیگر افشاگری کرد

به گزارش سایت شبکه روسیا الیوم، ترکی الفیصل، رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان با حضور در برنامه جعبه سیاه که از شبکه السبق پخش شد، با اشاره به نقش کشورش در جنگ علیه شوروی در افغانستان، اظهار کرد: آمریکا مخالفت خود را با ورود ارتش شوروی به افغانستان خاطرنشان کرد و به دنبال آن زبیگنو برژینسکی، مشاور امنیت ملی آمریکا در دوران ریاست جمهوری جیمی کارتر برای اطلاع از اطلاعات موجود در پاکستان به اسلام آباد سفر کرد و از آنجا راهی عربستان شد و به ما خاطرنشان کرد که آمریکا درصدد حمایت از مجاهدین در مقابل حمله شوروی به افغانستان است.

وی اضافه کرد: ملک خالد، (پادشاه وقت عربستان) به برژینسکی خاطرنشان کرد که توافقی میان ریاض و اسلام آباد در این زمینه وجود دارد و توافق شد که این حمایت سه جانبه و بر اساس سه اصل باشد. از جمله این سه اصل این بود که حمایت باید در نهایت محرمانگی صورت بگیرد تا بهانه ای به شوروی برای تعقیب عناصر مسلح در پاکستان داده نشود.

الفیصل گفت: عربستان مانع از اعزام پزشکان، معلمان و متخصصان مختلف از سراسر دنیا و نه فقط عربستان به صورت داوطلب به افغانستان نشد تا سازمان های جهادی افغانستان از بین آنها افراد مورد احتیاجشان را انتخاب نمایند و زمانی که عبدالله عزام و اسامه بن لادن متوجه احتیاج به وجود یک سازمان برای حضور داوطلبان شدند، شروع به آمادگی برای استفاده ایدئولوژیک از آنها کردند و ایمن الظواهری، سرکرده القاعده نیز بعدها به آنها ملحق شد.

وی ادامه داد: در پی عقب نشینی اتحاد جماهیر شوروی از افغانستان، فعالیت غیر امدادی بن لادن آشکار شد و پس از اینکه وی تصمیم به شروع جنگ داخلی بین مجاهدین گرفت، عربستان حمایتش را متوقف کرد و هیچ حمایت رسمی از هیچ جناحی نکرد و حتی پس از آن که ریاض دولت طالبان را به رسمیت شناخت، هیچ پولی به آن نداد و همواره به آنها گفته می شد که جنگ داخلی خاتمه یابد و پس از آن عربستان آماده پشتیبانی اقتصادی از آنها است.

رئیس سابق دستگاه اطلاعات عربستان تأکید کرد: با مجاهدین افغان توافق کردیم که برای آنها نیرو نفرستیم و تنها تجهیزات، مهمات، غذا و دارو برای آنها ارسال کنیم.

ترکی الفیصل درباره نقش آمریکا در تشویق جوان های عرب به مشارکت در عملیات علیه شوروی سابق در داخل افغانستان اضافه کرد: نمی توان گفت آمریکا چنین اقدامی را تشویق می کرد اما این فضای عمومی وجود داشت که تا جایی که می توانیم به افغان ها یاری کنیم.

310 310

منبع: خبرآنلاین

به "ترکی الفیصل بار دیگر افشاگری کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترکی الفیصل بار دیگر افشاگری کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید