ته سیگار، بدترین آلاینده اقیانوس ها

در حالی که فعالان محیط زیستی در کوشش برای مقابله با زباله های پلاستیکی هستند، بیشترین آلودگی های اقیانوسی حاصل از زندگی شهری ته سیگار اعلام گردیده است.

ته سیگار، بدترین آلاینده اقیانوس ها

به گزارش خبرنگاران، فعالان محیط زیست این روزها اهدافی سیستماتیکی را در پی گرفته اند تا منابع بزرگی از آلودگی های اقیانوسی را که شامل کیسه ها، ظروف و نی های پلاستیکی هستند را حذف نمایند و قوانین سختگیرانه ای در این ارتباط مشخص نموده اند.

با این حال اما در این گزارش تاکید گردیده فاکتور شمار یک آلودگی های اقیانوسی که انسان مسبب آن است، ته سیگارهای کوچکی هستند که بیشتر مقررات و قوانین، آنها را فراموش نموده اند.

یک آکادمی پیشرو در صنعت دخانیات، یک قانونگذار کالیفرنیایی و یک سازمان موج سواری دنیای از جمله مراکزی هستند که برای ممنوعیت فیلترهای سیگارها کوشش می نمایند. این کمپین نوظهور امیدوار است تا با ارتباط فعالان زیست محیطی با فعالان متمرکز بر سلامت انسان ها حمایت گردد.

یک استاد بهداشت عمومی دانشگاه ایالتی سن دیگو در ارتباط با فیلترهای سیگارها می گوید: بسیار واضح است که فیلتر سیگارها هیچ مزایای بهداشتی نداشته و تنها یک ابزار بازاریابی بوده که استعمال سیگار را تسهیل می نمایند. اما یک آلاینده عمده در کنار زباله های پلاستیکی محسوب می شوند.

در این میان سان فرانسیسکو بیشترین کوشش را برای مقابله با آلایندگی ته سیگارها داشته است به طوری که برای هر پاکت سیگار هزینه 60 سنتی برای کمک به پاکسازی سواحل از فیلترهای سیگار رها گردیده در نظر گرفته که با حسابی سردستی مبلغی معادل سه میلیون دلار سالانه می گردد.

جای تعجب ندارد که ته سیگارها توجه بسیاری را به خود جلب نموده اند. اکثریت قریب به اتفاق 5.6 تریلیون سیگار فراوری گردیده در سراسر دنیا به طور سالانه از استات سلولز، نوعی پلاستیک که می تواند تا بیش از یک دهه بدون تجزیه باقی بماند، ساخته می شوند. طبق اعلام پروژه آلودگی ته سیگارها، دو سوم از این فیلترها هر سال نامسئولانه دور انداخته می گردد.

گروه حفاظتی اقیانوس ها از سال 1986 هر ساله پاکسازی سواحل را حمایت نموده است. در طول 32 سال متوالی، ته سیگارها با مجموع بیش از 60 میلیون بیشترین زباله های جمع آوری گردیده در سواحل سراسر دنیا بوده که یک سوم آنها را تشکیل داده و بسیار بیشتر از زباله ها و ظروف پلاستیکی بوده است.

مردم گاهی این زباله ها را مستقیما در سواحل رها می نمایند اما اغلب ته سیگارها از فاضلاب ها، جریان ها و رودخانه های بی شمار سراسر دنیا وارد اقیانوس ها می شوند. این زباله ها اغلب به میکروپلاستیک هایی تجزیه می گردد که به آسانی وارد چرخه حیات می شوند. محققان در بدن حدود 70 درصد از پرندگان دریایی و 30 درصد از لاک پشت های دریایی این ذرات را یافته اند. این فیلترها معمولا شامل فیبرهای مصنوعی و صدها ماده شیمیایی موجود در تنباکو هستند.

در نهایت این میکروپلاستیک ها و دیگر مواد زائد موجود در ته سیگارها تاثیراتی منفی بر سلامت انسان ها می گذارند. برخی کمپین ها در کوشش برای کاهش و حذف زباله ته سیگار ضمن آگاهی بخشی عمومی با توزیع حدود چهار میلیون کیسه کوچک و زیرسیگاری های همراه برای ته سیگارها در این راه گام برمی دارند.

اما مشکل اساسی سیگاری هایی هستند که تصور می نمایند ته سیگارها زیست تخریب پذیر بوده و حاضر به از بین بردن ته سیگارهایشان به روش های جدید نیستند و این اقدامات جدید تاثیری بر آنها ندارد.

برخی کارخانه های فراوری سیگار به دنبال راهکاری جایگزین هستند. به عنوان مثال یک کارخانه، ایده ساخت فیلترهای خوراکی مانند آب نبات ها یا کراکرها یا فیلترهای کاغذی را عنوان کرد که البته رضایت بخش نبودند. اما به دلیل آن که هیچ گاه فشاری روی ساخت فیلترهای زیست تخریب پذیر وجود نداشته، پیشرفتی نیز در این زمینه حاصل نگردیده و در صورت کوشش بیشتر، راهکار های مناسب یافت خواهد شد. در حال حاضر یک فیلتر ساخته گردیده از مواد ارگانیک که به سرعت در آب یا خاک حل می گردد نیز ارائه گردیده که هنوز برای عرضه در بازار آماده نگردیده است.

به گزارش ان بی سی نیوز، موسسه ملی سرطان ایالات متحده نیز به سازمان غذا و داروی این کشور پیشنهاد داده که تعدیل یا حتی ممنوعیت فیلترهای سیگارها را در نظر بگیرد، چرا که این فیلترها با راهنمایی دود به ریه ها، سرطان زایی را افزایش می دهند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "ته سیگار، بدترین آلاینده اقیانوس ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ته سیگار، بدترین آلاینده اقیانوس ها"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید