خبرنگاران قانون حمایت از نوجوانان، نوآوری ها و چالش ها

به گزارش وبلاگ ویراپارس، تهران- خبرنگاران- روزنامه شرق در یادداشتی نوشت: بچه ها عموما در شرایط بی دفاع و آسیب پذیری قرار دارند. هر روز خبری از مشکلاتی که برای بچه ها رخ می دهد، منتشر می گردد؛ یک بار ژیوار پنج ساله است که به دست نامادری کشته شده، بار دیگر رومینایی که به دست پدرش کشته می گردد. بچه ها کار و معضلات آنها نیز پرونده های متعددی است. این خصوصیت در کنار آسیب های اجتماعی و معضلات نوظهور در جامعه، خاصه گسترش خشونت، ضرورت حمایت های ویژه قانونی و قضائی از بچه ها را شدت می بخشد.

خبرنگاران قانون حمایت از نوجوانان، نوآوری ها و چالش ها

روزنامه شرق یادداشتی را به قلم مونیکا نادی عضو کمیته حقوقی انجمن حمایت از حقوق بچه ها، منتشر نموده است که در ادامه می خوانیم: روز وجود قوانین اختصاصی جامع و مانع در حمایت از بچه ها، دغدغه همیشگی فعالان حقوق کودک بوده است. لایحه حمایت از اطفال و نوجوانان، به دنبال این دغدغه و با رویکرد حمایت همه جانبه از بچه ها بزه دیده و بچه ها در معرض خطر، در سال 1386 تدوین و پس از انتظاری طولانی در خرداد سال 1399 تصویب و لازم الاجرا شد. هرچند فاصله زمانی زیاد بین تدوین تا تصویب نهایی آن، باعث جاماندن قانون از تحولات اجتماعی و ساختارهای جدید شده است اما قانون حاضر تحولاتی را در فرایند کیفری و رسیدگی قضائی، چه از حیث مقررات شکلی و چه از حیث جرم انگاری ها و مجازات ها، برای حمایت بیشتر از بچه ها ایجاد نموده است. مرحله پس از فرایند کیفری نیز در این قانون مرکز توجه ویژه قرار گرفته است و کوشش بیشتری در راستای کاهش آسیب های کودک بزه دیده پس از رسیدگی قضائی برای تسهیل برگشت او به جامعه به عمل آمده است. در قانون جدید، پیشگیری از وقوع جرم نیز از اهمیت خاصی برخوردار است. برای اولین بار در این قانون شرایط مخاطره آمیز برای بچه ها پیش بینی شده است و نهادهای مسئول و سیستم قضائی مکلف به ورود در چنین شرایط هایی برای اجتناب از بزه دیدگی یا بزهکاری بچه ها در معرض خطر شده اند.

این امر در حمایتی کردن قانون جدید، نقش عمده ای دارد. از طرف دیگر، جهت اعمال پیشگیری همه جانبه از بزه دیدگی بچه ها، قانون وظایف ویژه ای برای سازمان بهزیستی، نیروی انتظامی، سازمان زندان ها، وزارت کشور، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، وزارت آموزش وپرورش و سازمان صداوسیما مقرر نموده است که هرچند با توجه به احتیاج به تصویب آیین نامه جداگانه و نبود ساختارهای مناسب در این سازمان ها و کمبود بودجه و امکانات، کارآمدبودن دستگاه ها را با دشواری هایی روبرو می نماید، اما به هرحال در تغییر رویکرد سازمان های دولتی نسبت به بچه ها و کاهش خشونت تأثیرگذار است. قانون جدید در عرصه پیشگیری حتی عموم جامعه را نیز مکلف به گزارش وقوع جرم یا آغاز به جرم یا خطر قریب الوقوع علیه کودک و انجام اقدامات فوری و متناسب برای جلوگیری از وقوع خطر یا تشدید آن دانسته است. یکی از دیگر نقاط درخور توجه قانون، استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد در فرایند رسیدگی کیفری به جرائم علیه بچه ها و مرحله پس از آن است. سازمان های مردم نهاد در جلسات رسیدگی به جرائم علیه بچه ها حق حضور دارند و دادگاه این اختیار را دارد که ضمن رسیدگی و صدور حکم درباره جرائم موضوع قانون، در صورت ضرورت و با رعایت مصلحت، کودک را برای اقدامات حمایتی به سازمان مردم نهاد معرفی نموده یا حتی والدین و سرپرستان قانونی را ملزم به شرکت در دوره های آموزش حقوق کودک با همکاری سازمان های مردم نهاد کند؛ هرچند تا استفاده مطلوب از ظرفیت سازمان ها، فاصله زیادی وجود دارد. این نوآوری ها باعث می گردد قانون حمایت از اطفال و نوجوانان، در حمایت از بچه ها در معرض خشونت یا بزه دیده تحولاتی را ایجاد کند که در ارتقای شرایط این گروه از بچه ها مؤثر است.

بااین حال، نکاتی در تدوین و تصویب قانون مغفول مانده است که اجرای قانون را در عمل با چالش هایی روبرو می نماید. مهم ترین این چالش ها، متمرکز بر این موضوع است که قانون حاضر برخلاف انتظارات که بر لزوم ورود قانون گذار به مباحث پیشگیرانه و حمایتی تأکید داشت، به غیر از موارد اندکی، بیشتر بر جرم انگاری و معین مجازات و نحوه روبرو دستگاه قضائی با جرائم علیه بچه ها متمرکز است. بنابراین قانون بیشتر از آنکه حمایتی باشد، یک قانون قضائی است که در مباحث پیشگیرانه و جنبه های اجتماعی خشونت علیه بچه ها، به طور کامل و متناسب وارد نشده است. از سوی دیگر، اثرگذاری این قانون با توجه به پدیده اجتماعی بودن خشونت علیه بچه ها، به تنهایی و فارغ از ارتقای شرایط مالی و معیشت و بهبود مسائل اجتماعی و فرهنگی میسر نیست. هرچند با وجود چالش های پیش رو، تصویب و اجرائی شدن قانون در صورتی که با هوشمندی مراجع قضائی و نهادهای دولتی و غیردولتی و همراهی افراد جامعه در عمل و اجرا همراه گردد، نتایج مثبت انکارنشدنی ای را ایجاد خواهد نمود.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران قانون حمایت از نوجوانان، نوآوری ها و چالش ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران قانون حمایت از نوجوانان، نوآوری ها و چالش ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید