ساحل نیروانه، توضیح سوتره دل منتشر شد

به گزارش خبرنگاران، سوترۀ دل شکل کوتاه شدۀ سوترۀ دل کمال فراشناخت، یک متن مهم بودایی مهابانه، به ویژه سنت و جره یانه در تبت است که تاریخ نگارش آن را حوالی 350 میلادی دانسته اند. از آنجا که این سوتره، چکیده یا لب یا شکل خلاصه شدۀ آثار کمال فراشناخت است، نام سوترۀ دل بر آن نهاده اند.

ساحل نیروانه، توضیح سوتره دل منتشر شد

مجمل شدن این سوتره علاوه بر دشوارفهم کردن آن، با تغییرات بزرگی همراه بوده است که آن را نیازمند تفسیر نموده است. اگرچه سنت مهایانه گسترش تدریجی و سپس مجمل شدن آن را نمی پذیرد ، همه را سخنان بودا می داند که در یک زمان و یک مکان از زبان وی جاری گردیده است.

از سوترۀ دل دو نسخه، کوتاه و بلند در دست است که نسخۀ دوم آن یک مقدمه و مؤخره دارد؛ اما حتی نسخۀ بلند این سوتره نیر کوتاه ترین متن بودایی به شمار می آید.

ساختار این سوتره مانند سوتره های دیگر به شکل پرسش و پاسخ است. توضیح و تفسیرهای کاملاً متفاوتی که مفسران دنیا بودایی از سوترۀ دل نموده اند آن قدر متنوع است که خواننده را در فهم این سوتره سردرگم می نماید.

فهرست عناوین کتاب به توضیح زیر است:

فصل اول: سوتره دل و مفسران هندی و تبتی آن

فصل دوم: تفسیرهای هندی

فصل سوم: تفسیرهای تبتی

کتاب ساحل نیروانه توضیح سوتره دل (متن بودایی مهابانه بر اساس تفسیرهای هندی و تبتی) تالیف علیرضا شجاعی از سوی انتشارات سمت در 228 صفحه به قیمت 140 هزار ریال منتشر گردیده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ساحل نیروانه، توضیح سوتره دل منتشر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساحل نیروانه، توضیح سوتره دل منتشر شد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید