سامانه راداری تقرب فرودگاه بین المللی بندرعباس به بهره برداری رسید

سامانه راداری تقرب فرودگاه بین المللی بندرعباس با حضور رئیس مجلس شورای اسلامی مورد بهره برداری نهاده شد.

سامانه راداری تقرب فرودگاه بین المللی بندرعباس به بهره برداری رسید

به گزارش خبرنگاران، مدیرکل فرودگاه های استان هرمزگان در این خصوص گفت: رادار تقرب فرودگاه بین المللی بندرعباس به عنوان بزرگ ترین سامانه راداری کشور شامل رادارهای اس اس ار(SSR) و پی اس ار (PSR) است که با هزینه یک هزار میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

محمود امانی بنی اضافه نمود: رادار تقرب با هزینه 800 هزار یورو نصب شد که صرفه جویی قابل توجهی با استفاده از نیروهای متخصصان داخلی و شرکت های دانش بنیان داشته است.

وی بیان نمود: 450 هزار یورو قیمت دکل رادار بوده که برای نصب آن 10 میلیارد ریال بودجه به شرکت های داخلی پرداخت شد.

مدیرکل فرودگاه های استان هرمزگان اظهار کرد: دکل آنتن رادار تقرب دارای فناوری خاصی است و باید 2 هزار کیلوگرم وزن را تحمل کند.

امانی بنی در خصوص رادارهای این سامانه گفت: رادارهای اس اس ار (SSR) برای پوشش پروازهای عبوری منطقه تا شعاع حدود 400 کیلومتری و رادار پی اس ار (PSR) حدود 120 کیلومتری فرودگاه بین المللی بندرعباس را پوشش می دهد.

وی ادامه داد: با بهره برداری از رادار پی اس ار، پوشش فضای کشور در منطقه جنوب کشور و کشورهای حوزه خلیج فارس تکمیل می گردد و این رادار پشتیبانی برای رادارهای کیش، شیراز و لار خواهد شد.

این مقام مسئول اظهار کرد: با استفاده از سرویسی که از طریق رادار پی اس ار (PSR) در اختیار برج مراقبت فرودگاه بین المللی بندرعباس قرار می گیرد، ضریب ارتقای سلامت پروازی افزایش می یابد و امکان کاهش فاصله زمانی میان پروازها هنگام نشست وبرخاست برای پرواز فرودگاه را فراهم نموده است.

امانی بنی ادامه داد: همچنین اطلاعات رادار اس اس ار (SSR) نیز برای کنترل پروازهای عبوری در اختیار مرکز کنترل فضای کشور در تهران قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه رادار تقرب ساخت شرکت تالس فرانسه است که 12 سال قبل همراه چهار رادار دیگر خریداری گردیده بود، توضیح داد: 4 رادار قبل از تحریم ها به ایران تحویل و در فرودگاه کشور نصب شد و اما رادار تقرب به علت تحریم ها در گمرک فرانسه باقی ماند و سال گذشته به کشور وارد شد.

مدیرکل فرودگاه های استان هرمزگان اضافه نمود: این رادار (تقرب) در فضای کشور مورداستفاده قرار می گیرد و ایمنی خط هوایی خلیج فارس به (آنتلانتیک) را افزایش می دهد.

وی اضافه نمود: این رادار همچنین زیر ساخت پذیرش بیشتر هواپیما برای استان هرمزگان را فراهم می نماید و موجب افزایش ایمنی پروازها می گردد و ضمن پوشش کامل تنگه هرمز هر پرواز مسافری را تا شعاع حدود 150 کیلومتری می تواند شناسایی کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سامانه راداری تقرب فرودگاه بین المللی بندرعباس به بهره برداری رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سامانه راداری تقرب فرودگاه بین المللی بندرعباس به بهره برداری رسید"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید