نظارت مستمر بازرسین بهداشت محیط بر کیفیت آب شناگاه ها

رییس اداره بهداشت آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: کیفیت آب محل شنا یکی از موضوعات مهم بهداشتی است. آب محل شنا باید دارای ویژگی های فیزیکی، شیمیایی و میکروبی مناسب بوده و در طول استفاده از آب، این ویژگی ها در حد مطلوب حفظ گردد.

نظارت مستمر بازرسین بهداشت محیط بر کیفیت آب شناگاه ها

به گزارش خبرنگاران، مهندس غلامرضا شقاقی با بیان این مطلب، گفت: با توجه به مسافرت تعداد زیادی از هموطنان به استان های شمالی کشور در شهریورماه، رعایت بیش از پیش موارد بهداشتی در شناگاه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

وی اضافه کرد: در صورت آلودگی شیمیایی و میکروبی آب محل شنا، با توجه به تماس مستقیم بدن انسان با آب، همچنین امکان ورود آب به دهان، بینی، گوش و چشم احتمال انتقال بیماری زیاد است.

رییس اداره بهداشت آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت ادامه داد: سایر تسهیلات موجود در محل شناگاه مانند مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، دوش و سرویس های بهداشتی، دفع فاضلاب و پسماند نیز در صورت غیر بهداشتی بودن می تواند سلامت شناگران و بهداشت عمومی را به خطر اندازد.

وی با اشاره به این که بازرسین بهداشت محیط شناگاه های موجود در استان های ساحلی کشور را نظارت می نمایند، اضافه کرد: بازرسین بهداشت محیط، به صورت مستمر در تمام ایام هفته، وضعیت بهداشتی طرح های شنا از قبیل کیفیت آب دریا (قسمت شناگاه ها)، کیفیت آب آشامیدنی، سیستم جمع آوری و دفع فاضلاب، مراکز فراوری و عرضه مواد غذایی، جمع آوری و دفع فاضلاب و پسماند، سرویس های بهداشتی و دوش ها را پایش و کنترل می نمایند.

رییس اداره بهداشت آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت توضیح داد: در جهت ارتقای وضعیت بهداشتی، ایمنی و محیط زیستی شناگاه های طبیعی، تفاهم نامه همکاری بین سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت کشور و وزارت بهداشت، درمان و آموش پزشکی تدوین و ابلاغ گردیده است و پرچم گذاری سواحل جهت اعلام وضعیت شناگاه ها اجرا خواهد شد.

بنابر اعلام وبدا، شقاقی گفت: براساس دستورالعمل های ابلاغی، آنالیز های میدانی (بازرسی بهداشتی و زیست محیطی) و نمونه برداری از آب های مناطق محدوده طرح های سالم سازی دریا انجام می گردد و شناگاه هایی که رعایت موازین بهداشتی و زیست محیطی را انجام دهند، پرچم آبی و مراکزی که احتیاج به اصلاحات دارند، پرچم زرد دریافت می نمایند.

وی ادامه داد: شناگاه هایی که دارای ایرادات اساسی بوده و سلامت شناگران را مورد تهدید جدی قرار می دهند فاقد پرچم بوده و ضروری است از فعالیت آنها جلوگیری گردد.

رییس اداره بهداشت آب و فاضلاب مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، بیان نمود: نظارت و مراقبت بهداشتی از طرح های سالم سازی دریا از نظر حفظ بهداشت عمومی اهمیت زیادی دارد، لذا باید مدیران طرح های مذکور در جهت کنترل و اجرای دقیق مقررات بهداشتی و زیست محیطی، نهایت تلاش و مراقبت را به عمل آورند.

سامانه بهداشت 190 و ثبت شکایت های مردمی

شقاقی گفت: برای کمک به ارتقای وضعیت بهداشتی شناگاه ها، از هموطنان گرامی خواهشمند است در صورت مشاهده هرگونه نقص و تخلف بهداشتی از قبیل آلودگی آب شناگاه، وضعیت نامطلوب جمع آوری و دفع فاضلاب، وضعیت نامطلوب جمع آوری زباله و پسماند، عدم دسترسی به آب آشامیدنی، عدم دسترسی به توالت بهداشتی و یا وضعیت غیربهداشتی آنها (کثیفی و عدم دسترسی به صابون مایع)، عدم دسترسی به دوش بهداشتی و یا وضعیت غیر بهداشتی آنها، وجود حیوانات، جوندگان و حشرات در محل شنا، وضعیت غیر بهداشتی مراکز تهیه، نگهداری، توزیع و فروش مواد غذایی، استعمال قلیان و ابتلا به بیماری بعد از استفاده از شناگاه، موضوع را به سامانه بهداشت 190 به صورت تلفنی اطلاع دهند تا سریعا مورد رسیدگی قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نظارت مستمر بازرسین بهداشت محیط بر کیفیت آب شناگاه ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نظارت مستمر بازرسین بهداشت محیط بر کیفیت آب شناگاه ها"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید