پیشگیری ازسندرم بعد از مراقبت های ویژه

به گزارش وبلاگ ویراپارس، سندرم پس از مراقبت ویژه (PICS)، ترکیبی از علایم شناختی، روانی و جسمی است که ممکن است ماه ها یا سال ها پس از ترخیص از بخش مراقبت ویژه در بیمار وجود داشته باشد.

پیشگیری ازسندرم بعد از مراقبت های ویژه

شمار افرادی که به دلیل ابتلا به کووید-19 به بستری شدن در مراقبت های ویژه نیاز پیدا کرده اند در سراسر جهان از حد طبیعی بالاتر رفته است. در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان، مبارزه برای زنده ماندن با کمک تجهیزات پیشرفته ادامه دارد. دستگاه هایی که هم در نفس کشیدن و انجام سایر اعمال حیاتی اولیه به بیمار کمک می رسانند و هم دارو ها را به بدن او وارد می نمایند.

از آنجایی که هنوز درمان اثبات شده ای برای کووید-19 وجود ندارد، اساس کار در بخش مراقبت های ویژه بر این است که حین مبارزه سیستم ایمنی بدن با ویروس، اکسیژن کافی به ریه های بیمار وارد شود.

اما به گفته کارشناسان این تازه نقطه شروع دوره بهبودی به حساب می آید، زیرا پس از بهبودی امکان ابتلا به سندرم بعد از مراقبت های ویژه در این افراد وجود دارد.

دکتر رضا شهرامی، فوق تخصص مراقبت های ویژه در این باره می گوید: پرستاران بخش مراقبت های ویژه در مراقبت از بیماران بدحال بستری در بخش مراقبت های ویژه با ARDS، سپسیس یا نارسایی چندارگانی، در مورد زنده ماندن بیماران بسیار خوشحال بوده و از هر مداخله ای که برای بقای بیمار مفید واقع شود استفاده می نمایند، اما متاسفانه علی رغم همه این تلاش ها بیماران مستعد ابتلا به دلیریوم و عوارض پس از ترخیص می باشند.

دکتر شهرامی گفت: طبق تحقیقات اجرا شده توسط محققان، بیمارانی که در طی بستری در بخش ICU دچار دلیریوم می شوند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به سندرم پس از مراقبت ویژه (PICS) بودند. این فوق تخصص مراقبت های ویژه ایران بیان نمود:

سندرم پس از مراقبت ویژه (PICS)، ترکیبی از علایم شناختی، روانی و جسمی است که ممکن است ماه ها یا سال ها پس از ترخیص از بخش مراقبت ویژه در بیمار وجود داشته باشد.

وی اضافه کرد: بیمارانی که دچار سندرم پس از مراقبت ویژه می شوند، کیفیت زندگی پایین تری داشته و ممکن است نتوانند به شغل یا سطح فعالیت قبلی خود برگردند. اعضای خانواده نیز ممکن است به سندرم مشابه بیمار مبتلا شوند.

دکتر شهرامی مطرح نمود: تیم های درمانی مستقر در بخش مراقبت های ویژه برای پیشگیری یا محدود کردن خطر ابتلا به دلیریوم و سندرم پس از مراقبت ویژه لازم است که آموزش ببینند. این فرآیند ها بر اساس بسته ABCDEF بوده و چارچوبی برای مراقبت بهینه و استاندارد از بیماران در معرض خطر ابتلا به دلیریوم و سندرم پس از مراقبت ویژه می باشند.

این فوق تخصص مراقبت های ویژه ایران ادامه داد: در شرایط فعلی با پذیرش بیماران مبتلا به کووید 19، برخی بیمارستان ها همچنان قادر به عملکرد در سطح متعارف مراقبت از بیماران هستند و باید به اجرای بسته ABCDEF ادامه دهند. با این وجود، بسکمک از بخش های مراقبتی که بیماران کووید 19 را مراقبت می نمایند، ممکن است با ظرفیت اضطراری کار نمایند که بدان معناست که استاندارد مراقبت در این بخش ها نیازمند اصلاح می باشد.

وی ابراز داشت: برخی بیمارستان ها و بخش های مراقبت ویژه در فاز بحران مشغول به کار هستند. در این شرایط، استفاده از بسته ABCDEF برای پیشگیری از دلیریوم نیازمند تطبیق با امکانات موجود است که منجر به بروز موارد بیشتر بازماندگان از بیماری با خطر بالای ابتلا به سندرم پس از مراقبت ویژه می باشد.

دکتر شهرامی درمورد چگونگی استفاده ازبسته ABCDEF در بیماران کووید 19 گفت: استفاده از بسته ABCDEF در بیماران کووید 19 بدین صورت است که در ابتدا باید بررسی و مدیریت درد انجام شود، زیرا اگر درد بیمار خوب مدیریت شود، بیمار به سدیشن کمتری نیاز خواهد داشت. استفاده از ابزار های معتبر ارزیابی درد و نیز مداخلات دارویی و غیر دارویی (موسیقی، ماساژ پشت و مراقبت از پوست) نیزبسیار کمک نماینده خواهد بود.

این فوق تخصص مراقبت های ویژه ایران اضافه کرد: درمرحله دوم استفاده از این بسته، استفاده از (SATs) و (SBTs) لازم است، زیرا اگر بیمار در شرایط پایدار نبوده و یا هنوز در پوزیشن پرون واقع شده است، تیم درمانی در مورد عدم استفاده از SATs و SBTs تصمیم گیری خواهند نمود و در اسرع وقت برای ازسرگیری آن بر اساس ارزیابی شرایط عصبی و امکان کاهش آرامبخش ها اقدام می نمایند.

وی ادامه داد: مرحله بعدی مطرح شده در بسته ABCDEFانتخاب ضد درد و آرامبخش است. بدین صورت که قبل از استفاده از بهره گیری از آرامبخش ها، از ضددرد ها باید استفاده کرد. در صورت استفاده از بنزودیازپین ها به علت کمبود های دارویی، به یاد داشته باشیم که بنزودیازپین ها تاثیر متفاوتی نسبت به پروپوفول دارند.

با استفاده از ابزار هایی مانند RASS پاسخ بیمار را مانیتور کرده و تداخلات دارویی را به دقت در نظر بگیریم. دکتر شهرامی مطرح نمود: بررسی، پیشگیری و مدیریت دلیریوم یکی از راهکار های مناسب جهت نجات جان افراد بستری در بخش مراقبت های ویژه است لذا باید از ابزار های معتبر برای بررسی دلیریوم استفاده نماییم.

سروصدای غیرضروری بخش را کاهش دهید، سعی کنید بیمار را نسبت به زمان روز و شب مطلع نمایید و از اعضای خانواده در مورد نیاز های بصری و شنوایی بیمار سوال کنید. حتما با بیماران در مورد چیز های آشنا مانند خانواده، حیوانات خانگی، آب و هوا و مراقبت هایی که ارائه می کنید صحبت کنید. خواب بیمار را تنظیم کنید و از ایجاد وقفه در خواب او پیشگیری نمایید.

این فوق تخصص مراقبت های ویژه ایران اضافه کرد:تحرک زودهنگام و ورزش یکی از راه های بازگرداندن افراد بستری بخش مراقبت های ویژه به سلامتی است، اما در برخی از بیماران مبتلا به کووید 19 که روز های متوالیاینتوبه بوده و یا برای مدت نزدیک به 36 ساعت در پوزیشن پرون قرار می گیرند، در این حالت ممکن است نتوانید او را از بستر خارج نمایید و یا تمرینات حرکتی برای او انجام دهیدلذا بهترین اقدام برای پیشگیری و محدود نمودن آسیب های احتمالی، مراقبت از پوست و فیزیوتراپی اندام ها است و در اولین فرصت ممکن نیز باید بتوان بیمار را از بستر خارج نمود.

وی بیان نمود:جهت پیشگیری از ابتلا به سندرم پس از مراقبت ویژه (PICS) ارتباطات با خانواده و توانمندسازی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، اما با توجه به این نکته که ملاقات با خانواده به دلیل خطر سرایت کووید 19 در بخش های مراقبت ویژه محدود بوده و یا کاملا ممنوع می باشد.

از راهبرد های ارتباطی دیگر مانند مشخص یکی از اعضای خانواده برای تماس، تخصیص یک زمان خاص برای برقراری ارتباط و مشخص کردن موانع ارتباطی مانند زبان و ... استفاده نمایید. دکتر شهرامی در انتها گفت:: از کمک مددکاران اجتماعی برای برقراری بهترین روش ارتباطی بین بیماربستری در بخش مراقبت های ویژه و خانواده اش استفاده کنید.

برقراری ارتباط مستقیم ممکن است نیازمند تلفن همراه یا پرتابل باشد. اگر از ارتباط تصویری با خانواده بیمار استفاده می کنید، حتما از قبل در مورد وسایل و تجهیزات و افرادی که ممکن است در بالین بیمار ببینند ایشان را مطلع نمایید.

منبع: روزنامه آفتاب یزد

منبع: فرادید

به "پیشگیری ازسندرم بعد از مراقبت های ویژه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشگیری ازسندرم بعد از مراقبت های ویژه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید