چین خواستار رعایت بی طرفی آژانس در برابر ایران شد

به گزارش وبلاگ ویراپارس به نقل از وبگاه وزارت خارجه چین، ژائو لی جیان، سخنگوی وزارت خارجه چین در واکنش به گزارش اخیر آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران بیان نمود که این گزارش تداوم فعالیت های راستی آزمایی آژانس در ایران در زمینه اجرای برجام از سوی این کشور و آغاز نشدن مرحله پنجم کاهش تعهدات برجامی ایران را تأیید می کند.

چین خواستار رعایت بی طرفی آژانس در برابر ایران شد

به گفته این دیپلمات چینی، پکن امیدوار است که آژانس بین المللی انرژی اتمی با رعایت اصل عدم جانبداری، بی طرفی و اعمال پادمان های نظارتی و بر طبق اختیاراتش بر ایران نظارت داشته باشد و با این کشور در حل مسائل مربوطه همکاری کند.

خروج یکجانبه آمریکا از برجام و فشار حداکثری بر ایران از جمله دلایل اصلی بود که موجب به گفته سخنگوی وزارت خارجه چین موجب بحران شده است.

سخنگوی وزارت خارجه چین همچنین با درخواست از آمریکا برای دست کشیدن از رویکرد اشتباه خود، علاوه بر این از واشنگتن خواست تا جهت گفت وگو و مذاکره را دنبال کند.

ژائو لی جیان در ارتباط با موضوع هسته ای ایران، در عین حال اضافه کرد: آژانس بین المللی انرژی اتمی باید به درستی موضوع را مورد بررسی قرار داده و از تلاش های دیپلماتیک برای حفظ برجام حمایت کند. چین به همکاری خود با طرف های ذیربط برای حمایت از این توافق و تحقق یک راهکار سیاسی و دیپلماتیک این موضوع ادامه می دهد.

گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی مطابق معمول به صورت سه ماهه منتشر می شود و روز گذشته نیز گزارش سه ماهه آژانس منتشر شد که در آن درباره ایران ادعای درخواست شفافیت شده بود.

در گزارش آژانس همچنین به 5 برابر شدن ظرفیت اورانیوم غنی شده ایران در مقایسه با محدودیت تعیین شده در برجام اشاره شده بود.

منبع: خبرگزاری مهر

به "چین خواستار رعایت بی طرفی آژانس در برابر ایران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چین خواستار رعایت بی طرفی آژانس در برابر ایران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید